ramznegar
27 اسفند 1401 - 19:57

گلایه استاندار مرکزی از وضعیت سیمای فرهنگی شهرهای استان مرکزی

استاندار مرکزی گفت: سیمای فرهنگی شهرهای ما سیمای فرهنگی مناسبی نیست و به عبارتی فاقد سیمای فرهنگی هستیم.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، فرزاد مخلص‌الائمه ظهر امروز در همایش شهرداران و شورای سازمان‌های همیاری شهرداری‌های استان با اشاره به گرامیداشت هفته شهردار اظهار داشت: شهرداران در 4 مسئله محوری مجموعه مدیریت استان را همراهی داشتند در برخی از مسائل شهرداران از دستگاه اجرایی جلوترو در برخی از مسائل کمتر پیش رفتند ولی در مجموع همکاری بسیار خوبی از ناحیه شهرداری‌ها با دولت انجام شده است.

وی افزود: همه برنامه‌های دولت توسط شهرداری‌ها اعمال نشد، جهت‌گیری کلی که دولت برای خدمت به مردم و نگاه تحولی دولت و کار بدون وقفه و تعطیلی در دولت و در شهرداری‌ها ظاهر و آشکار بود، در حوزه مسائل فرهنگی و تغییر رویکرد فرهنگی که در دولت سیزدهم اتفاق افتاد در شهرداری‌ها به صورت عمومی روشن بود، در حوزه اقدام ملی مسکن و طرح جهش تولید مسکن شهرداری‌ها همکاری و تلاش بسیاری داشتند.

استاندار مرکزی با اشاره به نقش آفرینی شهرداری‌ها در حوزه مسائل امنیتی، انتظامی و اجتماعی تصریح کرد: در سال 1401 کشور دچار مشکلاتی سنگینی شد که شهرداری‌ها در کنار شورای تامین همچنان همکاری مناسبی داشتند و کمک شد استان مرکزی در این زمینه سربلند بیرون آید و این مهم به جهت همراهی مردم و همکاری و هم افزایی لایه‌های دیگر به ویژه دستگاه‌های خدماتی که به صورت مستقیم با مردم ارتباط دارند شکل گرفت که شهرداری‌ها نگین این مسئله بودند، تعدادی از شهرداران با تجربه در استان مرکزی فعال هستند و شهرداران وزن مدیریت شهری را در استان افزایش دادند.

مخلص‌الائمه تصریح کرد: مواردی که در این جلسات مطرح می‌شود باید لیست شود و مشخص شود این مسائل چگونه پیگیری شده است و بروشوری تحت نظام مسائل استان در اختیار همکاران قرار گیرد که مجدد در دوره دیگر تکرار نشود.

وی ادامه داد: افزایش رضایت‌مندی مردم باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد و اعتماد عمومی مردم نسبت به دولت و حاکیمت باید افزایش پیدا کند تاکید رهبر انقلاب اسلامی سال گذشته در نخستین دیدار با هیئت دولت براین بود که بزرگ‌ترین سرمایه دولت و اعتماد مردم آسیب دیده است که باید ترمیم شود در دولت سیزدهم نیز ریاست جمهور فرمودند بزرگترین پروژه دولت ارتقا اعتماد عمومی مردم است و حتما باید سازمان‌ها و نهاد‌هایی که ارتباط بیشتری با مردم دارند در امیدآفرینی و اعتمادزایی و افزایش اعتماد عمومی تلاش کنند که نگین دستگاه‌ها شهرداری است و باید در این زمینه تلاش بشتری داشته باشد.

استاندار مرکزی عنوان کرد: یکی از عواملی که سبب می‌شود اعتماد و امید مردم از بین برود، فاصله بین وعده‌ها و عمل است و این فاصله بستر بروز نارضایتی است و به عبارتی نارضایتی در فاصله بین توقعات و واقعیت‌ها شکل می‌گیرد حال اگر توقعات بالا برود و واقعیت را افزایش ندهیم بستر نارضایتی افزایش پیدا می‌کند و اگر توقعات تغییر پیدا نکند و کم کاری صورت گیرد باز بستر بروز نارضایتی شکل می‌گیرد.

مخلص‌الائمه بیان کرد: به فرموده رهبر انقلاب اسلامی عدم تحقق وعده‌ها یکی از بسترهای مهم ایجاد نارضایتی مردم است بنابراین اگر وعده‌ای قابلیت اجرا ندارد نباید قولی داده شود و اجازه ندهید به زور از شما وعده و قول بگیرند مردم تفاوتی بین مسئولان نمی‌دانند هر وعده‌ای که محقق نشود را کم‌کاری دولت می‌دانند و به عبارتی هر یک از مسئولان که کم کاری کنند سبد دولت ضعیف می‌شود و هر کاری که انجام شود سبد نظام افزایش پیدا می‌کند بنابراین نیاز است کارگاه‌هایی برگزار و تبادل تجربه کارگاهی شکل گیرد.

وی ادامه داد: نیاز است شهرداری در شهرها به ویژه در مراکز شهرستان هیئت اندیشه‌ورز مدیریت توسعه شهری را راه‌اندازی کنند و از افراد صاحب نظر و بعضا از مدیران سابق شهرداری که حرفی برای گفتن دارند و برخی چهره‌های عمومی دعوت شود و به عنوان هیئت اندیشه‌ورز توسعه شهری حرف‌های مهم و جهت‌ده شنیده شود.

استاندار مرکزی اضافه کرد: سیمای فرهنگی شهرهای ما سیمای فرهنگی مناسبی نیست و به عبارتی فاقد سیمای فرهنگی هستیم و همه شهرهای ما سکولار است و هیچ شکلی ندارد و به ندرت در برخی از شهرها برخی ازنماد‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی دیده می‌شود که نیاز است این موضوع اصلاح شود و باید برای شهرداری‎‌ها برنامه جامع تهیه شود و دستگاه‌ها را مجبور به اصلاح سیمای فرهنگی شهر کنیم. دیوارنگاره مناسب در استان وجود ندارد، پول‌های فرهنگی کجا هزینه می‌شود؟ بخشی از بودجه باید صرف سیمای فرهنگی شود که مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، سبک زندگی فرهنگی مردم بسیار آسیب دیده است و نیاز است یک کار جدی و اساسی در سینمای فرهنگی شهرانجام شود.

مخلص‌الائمه با بیان اینکه دانش حقوقی شهرداران در کل کشور ضعیف است، گفت: باید کلاسهای دانش افزایی حقوقی ودرک حقوقی برگزار شود، در حوزه مسائل نظارتی ناظر نخست خداوند و ناظر دوم شما مسئولان هستید و بیش از هر دستگاه نظارتی شما باید نظارت داشته باشید در بحث فساد باید زیر مجموعه خود را رصد کنید و به فرموده رهبر انقلاب با فساد بی‌مهابا برخورد کنید اجازه ندهید فساد ریشه بگیرد و آبروی مجموعه شهرداری و آبروی خود و خانواده خود آسیب وارد شود.

وی ادامه داد: نسبت به سیره و سلوک و رفت و آمد و معاشرت خود، خانواده اداری و خانواده خود باید حساس باشید و اینطور نباشد که در مجموعه‌ای کار کنید و پرسنل در کار خود رها باشند، تا زمانی که مسئولیتی را عهده‌دار هستید باید خانواده خود را بیشتر پایش کنید و مراقبت داشته باشید.

استاندار مرکزی اضافه کرد: بودجه شهرداری‌ها از 4 همت به 6 ونیم همت در سال 1402 افزایش پیدا کرده است که قطعا با اصلاحات این بودجه افزایش پیدا خواهد کرد این نویدگر یک فعالیت زیادی است که نشان می‌دهد کار زیادی در شهرداری‌ها انجام خواهد شد برخی از شهرداری‌ها رشد خوبی داشتند که امید است به درستی از بودجه استفاده شود.

وی عنوان کرد: رشته دانشگاهی مدیرت شهری در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود اما در صورت نیاز به تاسیس این رشته در استان مرکزی از سوی دستگ اعلام شود و در این زمینه اقدام شود تا دانشگاه‌های استان حداقل یک رشته در این زمینه راه اندازی شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: فرصت نوروز یک فرصت کم‌نظیر برای تقویت نظام هویتی استان مرکزی است، شهرداری‌ها باید درگفتمان هویت استان نقش آفرینی داشته باشند گفتمان با گفت‌وگو تفاوت دارد باید در گفتمان فکر و تصیم‌گیری شود و فضای ذهنی شکل گیرد، گفتمان هویتی گفتمانی است که در این دوره تعریف شده که در حال شکل گیری است و باید تقویت و گفتمان قالب شود و شهرداران باید در این زمینه نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد.

مخلص‌الائمه تصریح کرد: باید کاری انجام شود تا هم هویت شهر و هم هویت استان شکل گیرد و تلفیقی بین هویت شهر و استان باشد تا هم گرایی فرهنگی و اجتماعی در استان ارتقا پیدا کند و بتوانیم در مسیر پیشرفت از آن استفاده کنیم، جملاتی از قبیل امام خمینی(ره)، امیر کبیر، چمران‌ها، دکتر قریب‌ها، استان مرکزی سرزمین تاریخ‌سازترین مردان ایران که می‌شناسید، نگین صنعت استان مرکزی، بازار چهار سوق اراک زیباترین بازار سرپوشیده با سراهای تاریخی فراوان، فرش اراک؛ ساروق؛ جیریا؛ طرح زیبا و شهرت جهانی مردان و زنان هنرمند استان مرکزی و غیره باید به صورت بیل بورد‌های شهری و جاده‌ای طراحی شود و آنچه که مربوط به استان مرکزی است باید به صورت دقیق مدل سازی شود و بهترین‌ها مورد تقدیر قرار می‌گیرد این پیام‌های هویتی جزوی از گفتمان هویت استان است که باید تلاش بیشتری در شکل‌گیری آنها انجام شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: در نظام هویتی استان نیازی وجود دارد که باید برطرف شود و این موضوع است که اهالی استان مرکزی را با یک نام صدا کنیم به عنوان مثال به اهالی استان اصفهان، اصفهانی، به اهالی یزدی؛ یزدی و غیره گفته می‌شود و نیاز است عنوانی برای استان مرکزی در نظر گرفته شود که بتوانیم با این نام اهالی استان مرکزی را صدا بزنیم.

مخلص‌الائمه بیان کرد: استان مرکزی سومین استان پر تردد کشور است و عمدتا مسافران از استان مرکزی عبور می‌کنند و تعداد محدودی از همشهریان و گردشگران وارد استان می‌شوند بنابراین نیازاست در راستای افزایش رضایتمندی مسافران امکانات خدماتی و رفاهی استان فراهم شود و کمبودی وجود نداشته باشد، وضعیت روستاهای مقصد گردشگری استان خوب نیست و فرمانداران باید در این زمینه ورود داشته باشند و این موضوع رسیدگی شود.

وی ادامه داد: در آموزش شهرداری‌ها خود شهرداری‌ها موظفند 2-3 درصدی در این زمینه هزینه داشته باشند، امسال سفرهای کسب تجربه انجام شد و تیمی به استان زنجان و قزوین برای بازدید از پروژه‌ها اعزام شدند که ماموریت بسیار مفیدی بود و باید تکرار شود.

استاندار مرکزی تصریح کرد: سال آینده انتخابات درپیش است، شهرداران هر تلاشی که برای افزایش مشارکت مردم می‌توانید انجام دهید دریغ نداشته باشید چراکه این نیاز سیاسی کشور است و تاکید مقام معظم رهبری در همه انتخابات است و حتی برای یک رای بیشتر مردم باید تلاش شود، شهرداری‌ها دستگاه‌های خدمت رسان و خدمات عمومی هستند بنابراین باید در انتخابات کاملا رفتار بی طرفانه داشته باشند و مراقب باشید که عوامل شهرداری کیف‌کش گرو‌های سیاسی در استان نشوند.

مخلص‌الائمه بیان کرد: اکثر شهرداری‌ها در بحث زائر سرای مشهد کمک داشتند، سال‌های گذشته مقام معظم رهبری دستور فرمودند که زائر سرای ارزان برای افراد محروم در مشهد تاسیس شود، زمین‌هایی به استان‌های مختلف توزیع شد و اکثرا مشغول ساخت و ساز شدند، تعداد کمی از استان‌ها موفق به اتمام ساخت زائر سراها شدند و برخی از استان‌ها مانند مرکزی پیشرفت خوبی داشتند، این امر نیاز به کار جمعی دارد و تا کنون در استان نزدیک به یک میلیارد تومان شهرداری‌های استان کمک داشته باشند و اگر شهرداری تاکنون در این امر خیر کمک نداشته اقدام‌ شود تا هر چه زودتر این زائرسرا تکمیل شود هرچند زائر پیشرفت خوبی داشته اما تا تجهیز و بهره‌برداری فاصله وجود دارد برخی از شهرداران کمک‌های ماهیانه‌ی مستمر دارند.

انتهای پیام/711/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099408